Proč si pořídit kachlová kamna
Klasická kamna vyrobená s kachlí jsou zkrátka tradiční. Vybavíme si pod nimi rustikálně vypadající kuchyně našich babiček, možná některé dvougenerační domky, ale také chaty a chalupy, ve kterých jsme trávili dětství.
Kamna jsou také znakem tradičních českých pohádek – ať už děti spaly za kamny, když jim dědeček vyprávěl pohádku, nebo na nich spal hloupý Honza, než se vydal do světa. Kamna se nám také pojí s atmosférou vánoc – teplou, pohodovu a sváteční atmosférou, která tyto svátky doprovází.
Kamna s sebou zkrátka přinášejí jakýsi rodinný status. To je dost dobrý důvod, proč si je v chatě nebo domě ponechat, případně proč si je znova pořídit – ale v modernějším hávu.
· Jak vyhřívají kamna?
Na rozdíl od ústředního topení, které pomocí horké vody v radiátoru odpařuje horkost do prostoru místnosti tak, že ohřívá okolní vzduch, jenž se cirkulací roznese po celém bytě nebo domě, kamna ohřívají předměty a stěny, nikoli vzduch samotný. Na rozdíl od radiátorů, kamna potřebují více času na to, aby prohřály dům, avšak dokáží teplo mnohem déle udržet právě proto, že předměty zůstanou na svém místě, tedy se cirkulací neochlazují.
· Jaké jsou typy kachlových kamen?
Záleží, jestli si přejete, aby právě kachlová kamna byly základním zdrojem tepla, nebo vám na tom nesejde. Pokud chcete, aby šly hlavně vidět plameny a aby kamna hřála jenom doplňkově, zvolíte jistě jednoduchý krb. Pokud chcete, aby kamna vyhřívala místnost, ve které jsou umístěna, vyberte si kachlová kamna, která jsou doplněna o teplovodní výměník.
Tyto kachle mají schopnost dlouho sálat teplo. Pomocí moderních rozvodů e pak teplo rozšíří do celého domu, a pomocí vodního vytápění můžete vyhřát i vzdálenější místnosti.
· Kamna bez výměníku
Pokud kamna nemají výměník, mohou stejně i tak sálat dost dlouho po tom, co oheň vyhasne.