Betonového plotu se nemusíte všímat spoustu let
O betonových plotech v podobě tenkých vyztužených panelů se můžete dočíst na mnoha místech, popisuje se tam jejich výstavba, vzhled, možnosti kombinace s jinými materiály a nasazení oplocení v obytných zónách ve městech a na venkově, i v průmyslových oblastech. Častokrát zmiňovanými výhodami jsou zabezpečení soukromí a bariéra před některými povětrnostními vlivy.
My bychom se rádi pozastavili nad ještě jednou předností této technologie, a sice takřka nulovými nároky na údržbu.
Kdo si nechá postavit plůtek ze dřeva, bude možná ozdobou parcely, ale čas od času budete muset vyrazit do terénu se smirkovým papírem a lazurovacím lakem. U oplocení z pletiva vás může zaskočit koroze ocelových trubek, takže i když je samotné pletivo potažené plastem, trubky musíte občas natřít a kontrolovat, zda nejsou náhodou prorezlé, hlavně dole u země nebo přízemního betonového soklu. U cihlových a některých kamenných zídek pak možná budete opravovat omítku (pokud tam je), takže se nedá říci, že jsou tato oplocení zcela bezúdržbová.
Betonové ploty se vyrábí tak, aby byly pokud možno zcela bezúdržbové. Nevyžadují žádné nátěry, a pokud si zvolíte barvu odlitku, jaká vám vyhovuje, odpadá jakákoli povrchová úprava, která je obvyklá např. pro ploty ze dřeva. Panely i sloupky nevyžadují z vaší strany žádné další pracovní činnosti, není nutné je penetrovat proti vlhkosti, chránit před UV zářením, před deštěm, sněhem a mrazem. Výrobci počítají s tím, že betonový plot v Ostravě https://www.montazmpc.cz/betonove-ploty-ostrava/ a kdekoli jinde bude stát na svém místě v nezměněné podobě po dobu zhruba čtyř desítek let. Časem se oplocení může samozřejmě pokrýt lišejníkem a prachem, tehdy je vhodné jej podrobit čištění, např. tlakovou vodou vysokotlakým čističem, anebo alespoň kartáčem a vodním roztokem s hydrogenuhličitanem sodným, případně jiným ekologickým čistidlem.