Chytejte dešťovou vodu
Každá zahrada spotřebuje velké množství vody. V parném létě, bude spotřeba o to větší. Můžeme nedostatek vody pocítit. Mohlo by se stát, že při nedostatku, bude její spotřeba z vodovodního řadu omezena a my budeme odkázáni pouze na vodu dešťovou. Měli bychom se proto, snažit co nejvíce dešťovou vodu využít. Nenechávejte ji tedy zbůhdarma odtékat, ale pokuste se dešťovku odchytávat. Nejen, že ušetříte nějakou korunu za stále dražší vodu, ale rostlinám dopřejete nejlepší možné zalití. Pro rostliny je to nejpřirozenější zálivka.
Jak na zachytávání dešťové vody?
Úplně nejjednodušším způsobem bude, pokud pod okap přistavíte starý sud nebo vanu. Nejlepší bude, zvolíte-li sud plastový. Vodu můžete chytat do hojně používaných IBC kontejnerů. Jejich obsah je několik tisíc litrů a jsou velmi často používané.
Problém u plastových sudů a IBC kontejnerů je, že voda se vám může poměrně brzo zkazit. Neměli byste ji nechávat v nádobách příliš dlouhou dobu. Pokud se vám přesto zakalí nebo bude mírně zelená, na zalévání zahrady, to nebude mít žádný vliv. Raději však nádoby s vodou uzavírejte a neskladujte je na přílišném slunci.
Pokud se přeci jen rozhodnete pro toto nejjednodušší řešení, můžete si koupit dokonce sudy ozdobné. Jsou novinkou na trhu.
Ideálním řešením pro chytání a uskladnění dešťovky, jsou jímky na dešťovou vodu.
Jímku si můžete pořídit v několika velikostech od menších, které mají obsah pouze 2000 litrů až po 10000 litrů. Záleží na vás, k jakým všem účelům budete vodu používat. Jímky jsou ukryté pod povrchem půdy, nebudou tedy narušovat estetický vzhled zahrady. Voda v těchto podzemních jímkách se méně kazí. Pořizovací ceny těchto jímek jsou o něco vyšší.
Pokud máte dešťové vody opravdu hodně, využijte ji jako vodu užitkovou. Dešťovka vám dobře poslouží na splachování nebo praní prádla.