Co rozhoduje při volbě písku do filtrace
Filtrace by měla být nezbytnou součástí každého vodního rezervoáru určeného pro koupání. Všechny rekreační a sportovní bazény, aquaparky, lázeňská zařízení, ale i hotelové nebo zahradní bazény musí mít zajištěnu recirkulaci vodní náplně přes filtrační sběrnou nádobu, kde se zachycují drobné mechanické nečistoty, a zároveň prostředky pro desinfekci a optimalizaci pH, tvrdosti atd.
Filtrování vody je základ, tento proces zajišťuje čerpadlo propojené s filtrační sběrnou nádobou více cestným ventilem. Uvnitř nádoby je nejčastěji křemičitý písek, případně alternativní náplně, jako je zeolit, filtrační kuličky, nebo filtrační sklo.
Jaký písek vybrat
Zrnitost rozhoduje – na některých webových portálech se často objevuje v diskusi téma, jaký písek do filtrace Eshop Techneco vlastně zvolit, a lidé zpravidla řeší název výrobce nebo dokonce zdroj, či zemi původu. To však není podstatné, ze všeho nejdůležitější je velikost frakce jednotlivých zrn.
Ideální je střed – trh je zásoben frakcí od 0,1 do 2 mm, přičemž v tomto širokém rozpětí je ideální volbou vždy střední hodnota mezi 0,5 a 1,2 mm. Mnohaletou praxí a zkušenostmi bylo prověřeno, že příliš jemná zrnka nebo naopak hrubá nejsou natolik efektivní a naopak způsobují problémy.
Velmi jemný písek pod 0,5 mm má tendenci unikat z trysek zpět do bazénu a usazovat se na dně. Tlak vody vháněné čerpadlem jej spolehlivě z filtrační nádoby vytlačí a čisticí proces je nedostačující. Větší zrnka, než o průměru 1,2 mm, vytváří při doteku mezi sebou větší mezery, kde se zachytí jen hrubší nečistoty, a účinnost procesu je opět málo účinná.
Jak často jej měnit
Jednou z výhod tohoto média je jeho nízká pořizovací cena a dlouhý interval využití. Pokud se bazén užívá pravidelně, a provádí se alespoň jednou týdně jeho proplachování filtrace pro eliminaci zachycených nečistot, vydrží náplň ve filtraci zhruba dvě až tři sezony. Působení procesu eroze je však neodvratné a po této době se zrnka obrousí natolik, že výrazně ztrácí na svých původních vlastnostech.