Je cvičení v těhotenství bezpečné?
Cvičení je dnes obecně velmi populární. Každá žena i každý muž chce být zdravý, mít dobrou kondici a samozřejmě i vypadat co nejlépe. Co se však stane, když žena otěhotní? Je vhodné v cvičení pokračovat? Nemůže to uškodit budoucí mamince a její nenarozenému děťátku? Pokud se rozhodneme cvičit v těhotenství, které cviky jsou pro nás bezpečné? Cvičení v těhotenství může ve vás vyvolávat obavu, ale je tato obava namístě? Na všechny tyto otázky se pokusíme najít odpověď, čtěte dále.
Je cvičení v těhotenství bezpečné?
Jaké zásady dodržovat při cvičení v těhotenství? Každá maminka se chce i během těhotenství cítit fit, a mnoho z nás řeší i problém s přílišným přibíráním během těhotenství. Zejména pokud jsme před otěhotněním svůj volný čas tráví sportováním chceme v tom pokračovat. Cvičení v těhotenství je prospěšné, a to nejen pro budoucí maminku, ale i pro její miminko. Pokud při cvičných v těhotenství budeš dodržovat určité zásady nebude to žádný problém.
Před tím, než začnete cvičit je samozřejmě třeba to předem konzultovat se svým gynekologem. Pokud se žena cítí dobře a těhotenství probíhá bez komplikací s cvičením v těhotenství můžete začít. Ty z vás, které nebyly zvyklé a chtějí právě v těhotenství začít s aktivním cvičením mělo by probíhat pouze v mírném tempu a dopřejte si vedle něj i dostatek odpočinku. Důležitou skutečností je i fakt v jakém stádiu těhotenství se nacházíte, a to z důvodu správného výběru cviků.
Cvičení v těhotenství a 1. trimestru
Speciálně se budeme věnovat právě 1. trimestru, a to z důvodu, že je nejrizikovější z pohledu potratovosti a budoucí maminka by měla být na sebe obzvlášť opatrná. Měla by při trénincích viditelně zvolnit tempo a některým cvičením se zcela vyhnout. Za nebezpečné se považují těžké tlakové cviky jako jsou např. hluboké dřepy a bench press. Vyhněte se všem cvikům, které procvičují zejména vaše spodní břicho. Ostatní partie těla můžete procvičovat, ale zatížení by mělo být alespoň o 30 až 40 % nižší než obvykle. Na cvičení je vhodné využít rotoped nebo můžete procvičovat chůzi do kopce na běžeckém trenažéru.
Více o cvičení v těhotenství naleznete na webové stránce https://inlive.cz/.