Konflikt USA a Huawei
V květnu minulého roku Spojené státy uvalily na telekomunikační společnost Huawei sankce. Označili ji za státní hrozbu a zamítli ji účast při budování sítí 5G. Hlavně se ale jednalo o omezení Androidu, kdy uživatelé ztrácí možnost používat obchod Google Play. Přišli tedy o aplikace jako Gmail, Youtube, Google Maps a podobně, které jsou pro většinu lidí zásadní. I přesto ale zisk společnosti vzrostl o 18 %. To znamená, že na trh uvedla přibližně přes 250 milionů smartphonů.
Důvodem, proč USA zasahuje proti čínské firmě, je domněnka, že spolupracují na špionáži pro Peking. Stále pro to neexistují přesné důkazy a ostatní země se do blokace telekomunikační společnosti zdráhají připojit. Mezi ně patří například Velká Británie. Té daly Spojené státy ultimátum ve stylu: „Buď to zakážete, nebo přijdete od zdroje informací.“
To se může zdát jako maličkost, ale nevíme, o jaké informace jde. Každopádně Británie by zakázáním budování sítí 5G pro Huawei přišla o vyšší množství peněz. Nemluvě o zhoršení vztahů mezi nimi a Pekingem.
Dalším důkazem napjaté situace mezi Čínou a USA je světový veletrh spotřební elektroniky, který se tento rok odehrál v Las Vegas. I přesto, že již blokovaná firma zde měla rok, co rok snad největší nabídku, dalo se čekat, že v roce 2020 po ní nebude ani vidu ani slechu. Oznámili ovšem to, že své novinky ukážou v březnu. To stejné jejich sesterská společnost Honor.
Na obranu pracují na svém vlastním operačním systému Harmony OS. Kdy ale půjde do praxe je neznámé. Aby obešli omezení pro aplikace od Googlu, vydali jejich vlastní obchod, kde je možné je najít. A s nimi spoustu dalších zablokovaných programů. Do nedávna byl stále problém absence map/navigace. Firma TomTom ale s Huawei uzavřela smlouvu a začne speciálně pro ně vyvíjet software s využitím jejich map a ostatních funkcí. To může být dobrá příležitost pro tohoto výrobce navigací, neboť zájem o hardwarové GPS stále víc klesá. Lidé dávají přednost umístit si na palubku mobilní telefon a zapnout si navigaci v něm.