Rostlinný kompost na zahradě
V mnoha domácích zahradách je vytvoření rostlinného kompostu ideálním řešením. Rostlinný odpad, který pochází a hromadí se nám, ať už ze zahrady při hospodaření, nebo z domácnosti z kuchyně, se může zcela s klidem kompostovat. Vše, co na tento rostlinný kompost ukládáme, se potom vrací opět zpět do země, až nadejde ten správný čas zpřístupnit půdě jeho hnojivý účinek. V tomto typu kompostování, tedy v kompostování všelikého rostlinného odpadu je však třeba veliké opatrnosti. Nejenom, že je třeba dávat veliký pozor, aby byl rostlinný kompost čistý, ale také je vhodné smíchat tyto klenoty na kompostu s trochou zeminy ze zahrady, aby se napomohlo dobrému rozkladu rostlinného odpadu.
Zde hraje zvláštní roli na domácí zahradě také sekání trávy. Jen málokterá domácí zahrádka bývá bez zelených trávníků, které se musí pravidelně a každoročně zastřihávat. Toto sekání trávy se běžně provádí sekačkami na trávu, anebo menšími mulčovacími zařízeními. A to je ten problém, že posekaná tráva na kompostu má velikou tendenci plesnivět, pokud není vhodně namíchána s jinými rostlinnými látkami. Protože právě tímto je možné zabránit plesnivění a hnilobě. Tyto vzniklé plísňové houby v rostlinném kompostu potom vylučují antibiotika, což má za následek, že tvorba humusu v našem kompostu již není možná.
Jsou sice jistá různá doporučení pro použití rostlinných substrátů na tyto posečené trávy, jako například jak namíchat mulč z kůry a takové podobné rady, ale toto bychom vám nedoporučovali. Mulč z kůry může být sice velmi pěkná pokryvná dekorace, například při péči o skalky a podobné ploch na zahrádce, které jsou bez plevele, avšak na záhony, kde se pěstují zeleniny, je naprosto nevhodný. Kůra použitá pro tento způsob mulče může také pocházet ze zásob dřeva, které by mohly být ošetřeny aplikací insekticidů a fungicidů. Tyto by se pak nacházely v zahradní půdě a na ní rostoucí zelenině.